Przewiń

Kształtki ścierne i polerujące

Kształtki ścierne i polerujące

Kształtki ścierne żywiczne charakteryzują się wysoką zdolnością skrawania, która w porównaniu z kształtkami ceramicznymi, jest wyższa o nawet 60%. Obróbka wibrościerna za pomocą kształtek żywicznych może być stosowana do elementów wykonanych z metali kolorowych bądź ich stopów, tworzyw sztucznych, a także metali lekkich. Gdy obróbka wibrościerna wykonywana kształtkami tego typu ma na celu uzyskanie wysokiego połysku bądź bardzo dobre wygładzenie powierzchni może być także zastosowana do stali (kwasoodpornej, nierdzewnej czy niskowęglowej).

Kształtki żywiczne nie drapią powierzchni elementów, a obrabiana warstwa jest wgniatana w bardzo małym stopniu, ze względu na niską gęstość kształtek żywicznych, która wynosi około 1,6 g na cm3, co przekłada się na wyższą gładkość końcową. Głównym procesem zachodzącym podczas obróbki jest mikroskrawanie, dzięki czemu wygładzanie powierzchni jest łatwiejsze niż wtedy, gdy zastosowano kształtki ceramiczne.

Kształtki żywiczne mają większą żywotność oraz przez dłuższy czas zachowują swój pierwotny kształt, ponieważ nie ulegają kruszeniu podczas pracy w pojemniku, a to za sprawą ich wysokiej udarności. Jedyne ubytki masy są związane z samoostrzeniem się podczas pracy.

W przypadku, gdy powierzchnia elementów charakteryzuje się niską chropowatością, obróbka wibrościerna kształtkami żywicznymi pozwala na uzyskanie powierzchni przygotowanej do nakładania powłok galwanicznych podczas jednej operacji, dla elementów zarówno z metali kolorowych, jak i ze stali o twardości poniżej 40 HRC.

ksz_zyw2