Przewiń

Kształtki ścierne i polerujące

Kształtki ścierne żywiczne są podstawowymi narzędziami obróbkowymi stosowanymi w wygładzarkach pojemnikowych, jeśli obróbce poddawane są detale z metali kolorowych i ich stopów, detale z metali lekkich i ich stopów oraz z tworzyw sztucznych. W szczególnych przypadkach kształtki ścierne żywiczne można stosować do obróbki detali ze stali nierdzewnych, kwasoodpornych lub zwykłych niskowęglowych, gdy celem obróbki jest bardzo dobre wygładzenie powierzchni detali lub uzyskanie wysokiego połysku.
Zdolność skrawna metali przez kształtki ścierne żywiczne wynosi ok. 60% w stosunku do wskaźników charakteryzujących ceramiczne kształtki ścierne, przy porównywalnej zużywalności.

Do podstawowych zalet kształtek ściernych żywicznych należy zaliczyć:

  • Spoiwo żywiczne kształtek wykazuje niewielkie tarcie o obrabiany materiał i nie rysuje jego powierzchni, co umożliwia otrzymywanie wyższej gładkości końcowej niż przy użyciu innych kształtek stosowanych do ściernego wygładzania.
  • Brak drapania powierzchni obrabianej oraz stosunkowo niska gęstość kształtek żywicznych (ok. 1.6g/cm3) sprawiają, że warstwa wierzchnia obrabianego metalu jest minimalnie wgniatana podczas obróbki pojemnikowej, a wygładzanie powierzchni detali odbywa się głównie na drodze mikroskrawania, a nie odkształcania wierzchołków nierówności. Wykańczające wygładzanie takich powierzchni (czyli nieutwardzonych) jest znacznie łatwiejsze i szybsze niż powierzchni obrabianych przy użyciu, np. kształtek ściernych o spoiwie ceramicznym.
  • Kształtki żywiczne wykazują wysoką udarność, niezależnie od parametrów pracy wygładzarek, w związku z tym nie występuje kruszenie się kształtek we wsadzie.
  • Oznacza to dużą żywotność oraz zdolność do zachowywania pierwotnego kształtu, mimo stopniowego ubytku ich masy, niezbędnej do zapewnienia samoostrzenia się kształtek.
  • Podczas obróbki detali z metali kolorowych i stali o twardości do ok. 40HRC przy użyciu kształtek żywicznych można uzyskać w jednej operacji dostatecznie gładką powierzchnię do nakładania galwanicznych powłok technicznych. Warunkiem niezbędnym jest jednak, aby powierzchnia detali przed obróbką nie była zbyt chropowata.

ksz_zyw2

kształtki