Przewiń

Czym się kierować przy wyborze rodzaju ostrza frezów ścinowych?

Frezy to narzędzia skrawające charakteryzujące się ruchem obrotowym oraz wieloostrzową budową. Używa się ich we frezarkach, które wykorzystuje się do obróbki skrawaniem powierzchni płaskich i kształtowych. Skrawanie następuje na skutek obrotowego ruchu frezu umieszczonego w urządzeniu. Obraca się on wokół własnej osi, a równocześnie jest przesuwany względem obrabianego materiału. Dzięki zastosowanemu rodzajowi frezu możliwe jest nadanie drewnu, metalowi czy tworzywom sztucznym pożądanego kształtu, wymiaru lub nadanie im odpowiedniej chropowatości.

Czym charakteryzują się frezy ścinowe?

Frezy ścinowe to narzędzia przeznaczone do obróbki drewna i materiałów drewnopodobnych. Ich budowa sprawia, że nadają się idealnie do obrabiania powierzchni płaskich, robienia wręgów czy rowków (naprzemianskośnych, czterozębnych i sześcizębnych). W naszym sklepie odnajdą Państwo zarówno frezy ścinowe proste, jak i profilowe. Są one wyprodukowane ze stali szybkotnącej HSS albo z węglika spiekanego HM. Wszystkie oferowane przez nas frezy odznaczają się najwyższą jakością i spełniają nawet najbardziej restrykcyjne normy.

Jakie prace można wykonywać przy pomocy frezów ścinowych?

Frezy ścinowe umożliwiają wykonywanie wiele różnych prac związanych z obróbką drewna i materiałów drewnopochodnych. Stosuje się je między innymi do obrabiania: podłóg, parkietów, boazerii, listew przypodłogowych, poręczy, drewna litego, płyt wiórowych i MDF, a także drewna klejonego. Dzięki ich użyciu można wykonać: ćwierćwałki, półwałki, płyciny, ryflowania, kołki czy złącza klinowe. Frezy ścinowe znajdują zastosowanie w produkcji mebli, podłóg, systemów elewacyjnych i tarasowych i elementów ogrodowych.

Jak wybrać odpowiedni frez ścinowy?

Wybierając odpowiedni rodzaj frezów ścinowych, powinniśmy przede wszystkim kierować się tym, jaki materiał chcemy poddać obróbce. Jeżeli zamierzamy pracować z litym drewnem miękkim, najlepszym wyborem będą frezy wykonane ze stali szybkotnącej HSS. Sprawdzą się one doskonale między innymi przy obróbce świerku, w którym występują licznie luźne sęki. Jeśli chcemy obrabiać drewno twarde, drewno klejone, płyty wiórowe, MDF albo inne materiały drewnopochodne, lepszym wyborem będą frezy ścinowe wykonane z węglika spiekanego HM. Materiał ten charakteryzuje się bowiem większą wytrzymałością i twardością od stali szybkotnącej. Jest również bardziej odporny na ścieranie i odkształcenia, nawet kiedy pracuje w wysokiej temperaturze (zakres temperatur, w jakim można je stosować, sięga aż 850°C). Wyróżnia się także większą odpornością na zużycie. Ze względu na swoje właściwości frezy wyprodukowane z węglika spiekanego HM są doskonałym narzędziem przeznaczonym do obrabiania twardszych materiałów niż miękkie drewno lite.

Nie mniej istotne jest to, jaki rodzaj prac zamierzamy wykonać. W zależności od kształtu frezu ścinowego oraz liczby jego ostrzy można realizować różnorodne frezowania. Inne frezy będą nadawały się do frezowania desek boazeryjnych, inne do desek podłogowych, inne do ram drzwiowych, a jeszcze inne do desek tarasowych czy frontów meblowych. W ofercie naszego sklepu znajdą Państwo specjalne frezy przeznaczone do: robienia wpustów, ukosowania, wręgowania, wycinania wad w materiale, profilowania, rowkowania, tworzenia zaokrągleń i faz.

ręczna frezarka do drewna