Przewiń

Materiały polerskie – filce polerskie w Gdańsku

Uzyskanie gładkiej i jednolitej powierzchni to zwykle jeden z ostatnich etapów wykończenia. Stosuje się go zarówno w celach estetycznych, jak i do osiągnięcia pożądanych cech, niezbędnych np. do poprawy efektów malowania, olejowania czy lakierowania. Nowoczesne materiały polerskie dostępne w naszej ofercie pozwalają na uzyskiwanie oczekiwanych rezultatów w odpowiednim czasie. Wygładzanie zewnętrznych powłok materiałów stanowi kolejny etap ich obróbki – np. po zastosowaniu materiałów ściernych Klingspor. Czynność ta wymaga zwykle użycia energii mechanicznej do usunięcia chropowatości, ujednolicenia struktury, zmiany właściwości fizycznych czy mechanicznych (np. zwiększenie twardości czy wyeliminowanie naprężeń). Wszystkie te procesy służą poprawie właściwości użytkowych obrabianego przedmiotu. Filce polerskie umożliwiają między innymi przygotowanie powierzchni do pokrycia warstwą innego materiału. Wygładzenie czy usunięcie zbędnych resztek innych substancji, choćby drobin żelaza z powierzchni stali nierdzewnej, poprawiają przyczepność farb i lakierów.

Materiały polerskie służące do wygładzania powierzchni muszą być odpowiednio dobrane do rodzaju materiału, który będzie za ich pomocą wyrównywany. Duże znaczenie mają tu właściwości fizyczno-mechaniczne powłoki i materiału polerskiego: ich gęstość, twardość i struktura. By uzmysłowić sobie jak ważne są te czynniki, wystarczy przywołać przykład wykańczanego elementu, np. drewnianego, który został poddany działaniu materiału ściernego o niedobranej strukturze. Zastosowanie np. papieru ściernego o zbyt niskiej czy zbyt wysokiej gradacji zagwarantuje inny efekt od oczekiwanego. Z czego to wynika? Procesy wykańczania powierzchni są zawsze poruszaniem się w wąskim przedziale pomiędzy między zbyt małą a zbyt dużą ingerencją w obrabianą powłokę. Wybór optymalnego poziomu tej ingerencji wymaga precyzyjnego dostosowania filców polerskich lub drobnoziarnistych papierów. Stąd tak duża różnorodność dostępnych materiałów.

Bogactwo materiałów polerskich do różnych zastosowań

Wśród materiałów polerskich spotykamy wiele produktów, które powstały dzięki zastosowaniu zarówno bardzo innowacyjnych osiągnięć inżynierii materiałowej, jak i bardziej tradycyjnych technologii. Te drugie są z powodzeniem stosowane od wielu lat. Poszczególne typy materiałów są przeznaczone do realizacji nieco innych zadań. Ściernice poliuretanowe wykorzystują jako materiał ścierny węglik krzemu bądź elektrokorund osadzony w elastycznym tworzywie sztucznym – poliuretanie. Są dostępne w postaci płaskich tarcz bądź jako narzędzia trzpieniowe. Wykorzystuje się je do wygładzania powierzchni ze stali nierdzewnej, metali kolorowych, metali szlachetnych, a także powierzchni kamiennych. Można w nie wyposażać polerskie narzędzia Festool. Tkaninowe tarcze polerskie są na ogół wykonywane z bawełny i często stosuje się je w połączeniu z pastami polerskimi do takich powierzchni jak stal, metale kolorowe, szkło czy tworzywa sztuczne. Tarcze polerskie mogą być również flanelowe lub filcowe.

Filce polerskie

Filce polerskie są tradycyjnie stosowane do pracy z wieloma powłokami. Za ich pomocą można wygładzać stal kwasoodporną i nierdzewną, metale kolorowe, tworzywa sztuczne, drewno, a także szkło i powłoki kamienne. Mogą być używane z pastami polerskimi bądź z innymi ziarnami ściernymi. Filce polerskie są dostępne w różnych gęstościach, mają więc też odmienną twardość. Występują w formie tarcz monolitycznych, wielowarstwowych, krążków przyczepianych na rzep, krążków ze złączem Roloc (LockIt), a także osadzonych na trzpieniu i w formie tarcz do szlifierek kątowych czy pasów bezkońcowych.

Ściernice poliuretanowe

Ściernice poliuretanowe Ściernice poliuretanowe to materiał ścierny – elektrokorund lub węglik krzemu – otoczony spoiwem w postaci elastomeru poliuretanowego. Są wykorzystywane do jednoczesnego wygładzania i polerowania powierzchni. Można je stosować do stali, w tym nierdzewnej, metali szlachetnych i kolorowych oraz powłok z kamienia naturalnego, szkła czy tworzyw sztucznych.

>> więcej

Filc polerski

Krążki filcowe Krążki filcowe ze spilśnionej i sprasowanej wełny są używane do wygładzania i polerowania. Można je stosować do elementów wykonanych z drewna, stali (także nierdzewnej), metali nieżelaznych (m.in. aluminium, miedzi), stopów metali nieżelaznych (np. mosiądzu czy brązu), a także tworzyw sztucznych czy szkła. Posiadamy również filc polerski z metra w rolce o szerokości 1,8 […]

>> więcej

Tarcze polerskie

Tarcze polerskie tkaninowe służą do polerowania wstępnego i wykańczającego (zwieciadlanego) przedmiotów wykonanych ze stali, metali nieżelaznych i ich stopów szkła, tworzyw sztucznych, itd.

>> więcej

Pasty polerskie

Pasty polerskie Pasty polerskie to wymieszane ze spoiwem ziarna ścierne o różnej, zależnej od przeznaczenia produktu, gramaturze. Ziarno ścierne może być wytworzone na bazie np. elektrokorundu, tlenku glinu czy węglików krzemu. Rodzaj ziarna jest związany z tym jaki efekt ma być możliwy do uzyskania w wyniku stosowania pasty polerskiej. Pasty są używane przy wykorzystaniu tarcz […]

>> więcej

Kształtki ścierne i polerujące

Kształtki ścierne i polerujące Kształtki ścierne żywiczne charakteryzują się wysoką zdolnością skrawania, która w porównaniu z kształtkami ceramicznymi, jest wyższa o nawet 60%. Obróbka wibrościerna za pomocą kształtek żywicznych może być stosowana do elementów wykonanych z metali kolorowych bądź ich stopów, tworzyw sztucznych, a także metali lekkich. Gdy obróbka wibrościerna wykonywana kształtkami tego typu ma […]

>> więcej