Przewiń

Poznaj rodzaje i zastosowanie filcu polerskiego

Filc znany jest ludzkości od wieków. Pierwotnie służył do wytwarzania odzieży, z biegiem lat znalazł jednak wiele innych zastosowań. Obecnie filc produkuje się przez tzw. spilśnienie wełny. Najprościej mówiąc, wełnę ugniata się, moczy i poddaje obróbce termicznej, dzięki czemu staje się ona bardzo gęsta i zbita. Jakie rodzaje filcu wyróżniamy i czym jest filc polerski? Tym zagadnieniem postanowiliśmy zająć się w dzisiejszym wpisie.

Rodzaje filcu technicznego

Filce techniczne zasadniczo dzieli się na trzy różne kategorie. Pierwsza z nich to filce uszczelkowe, charakteryzujące się dobrymi właściwościami termoizolacyjnymi i dźwiękoszczelnymi. Jak sama nazwa wskazuje, najczęściej wykorzystuje się je roli szczeliwa. Są bardzo popularne w branży budowlanej. Druga grupa to filce podkładkowe, wykorzystywane m.in. w meblarstwie, elektronice i motoryzacji. Ten typ filcu cechuje się dużą sztywnością i twardością. Wiele osób wykorzystuje filc podkładkowy do podklejenia nóg mebli w swoim domu, by nie porysowały one podłogi. Ostatnią grupą filców są filce polerskie – gęste, sztywne i twarde. Wykorzystuje się je głównie do polerowania i czyszczenia wielu różnych rodzajów powierzchni, w tym: metalowych, drewnianych, szklanych, kamiennych i z tworzyw sztucznych.

Charakterystyka filcu polerskiego

Filce polerskie, dzięki swojej zwartej budowie, mają wysoką odporność na ścieranie. Delikatnie polerują obrabiane powierzchnie, nie pozostawiając na nich rys ani mikrowłókien. Mogą być one używane razem ze środkami chemicznymi. Materiał filcowy jest porowaty, dzięki czemu dobrze wchłania pył, wilgoć i inne zabrudzenia. Filce polerskie produkuje się metodą uniemożliwiającą ich rozwarstwianie. Filc do polerowania dostępny jest na trzpieniu, w postaci krążków i płyt polerskich. Filce na trzpieniu dostępne są w różnych kształtach, np. stożki, walce i kulki. Krążki najczęściej przygotowane są do montażu do specjalistycznych maszyn polerskich. Płyty z filcu polerskiego umożliwiają wycięcie dowolnego kształtu, pożądanego do konkretnego projektu. Filc polerski może mieć też różną gramaturę i kolor (filc stosunkowo łatwo daje się barwić).

Zastosowanie filcu do polerowania

Jak już było wspomniane, filc polerski wykorzystywany jest w wielu różnych branżach. Często używa się go do oczyszczania powierzchni przed dalszą obróbką. Jednak najczęściej używany jest przy wykańczaniu powierzchni „na wysoki połysk”. Służy między innymi do polerowania stali, aluminium, mosiądzu i innych metali, a także lakierowanych frontów meblowych i karoserii samochodowych.

 

filc polerski